Rozmer baliacej látky: 100 x 100 cm
Originálny dizajn látky vychádza z loga Tierra Verde.
Furoshiki je dokonalý spôsob, ako zabaliť narodeninové alebo vianočné darčeky originálne, reprezentatívne a navyše ekologicky. Táto metóda pochádza z Japonska a v poslednej dobe si vďaka záujmu o ochranu životného prostredia získava stále viac priaznivcov po celom svete.
Zabaliť môžete v podstate čokoľvek. Od darčekov v škatuliach, cez knihy až po predmety komplikovanejších tvarov. Zabalíte guľaté predmety, alebo trebárs aj viac fliaš vína dohromady. Takto zabalený darček pritom bude pôsobiť elegantne a reprezentatívne. Navyše obdarovaný získa darčeky rovno dva, druhým darčekom je baliaca látka samotná a môže ju využiť pre ďalšie použitie. Látka je univerzálna a je možné z nej jednoducho uviazať tašku na nákup či ju použiť ako obrus.
STRUČNÁ HISTÓRIA FUROSHIKI
Slovo furoshiki (furošiki, 風 呂 敷) odkazuje k baliacej tkanine. Pôvod slova sa dá údajne vystopovať až do obdobia Nara. Prapôvodným účelom furoshiki bolo slúžiť ako obalový materiál na zbalenie oblečenia, ktoré si Japonci odkladali pred vstupom do verejných kúpeľov. Postupom času sa ale praktickosť balenia do znovu použiteľnej látky začala presadzovať aj v ďalších oblastiach a furoshiki sa tak dá považovať za predchodcu dnešných igelitových tašiek. Aj v dnešnej dobe Japonci používajú tieto šatky pre balenie napríklad obedových boxov. Svoj obed si pravdepodobne nezačnete do práce či do školy baliť do úhľadného kúsku látky. Avšak furoshiki ako formu balenia darčekov môžete aplikovať vo svojom živote veľmi ľahko. Viac na www.japonskoo.cz
V tomto videu nájdete návody a tipy ako furoshiki uviazať:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=WDPZikZoXys
PREČO BIOBAVLNA ?
BEŽNÁ BAVLNA
- Pestovanie a výroba bežnej bavlny má obrovský vplyv na životné prostredie a ľudí, ktorí sa pestovaním a výrobou bavlny živia.
- Bežne pestovaná bavlna zaberá necelé 3% zo svetovej obrábanej pôdy. Ale spotrebuje zhruba 25% všetkých insekticídov a 10% všetkých herbicídov vyrobených na svete.
- Pri pestovaní bavlny sa používajú chemické látky, ktoré sú zakázané pre pestovanie potravinových plodín.
- Po vypestovaní je bavlna spracovávaná za použitia ďalších toxických látok, z ktorých časť vo vláknach ostáva a dostáva sa do kontaktu s pokožkou.
- Semená z bavlny ošetrené toxickými chemikáliami sa spracovávajú na krmivo pre zvieratá a na olej využívaný na výrobu cukroviniek a pečiva.
- Na výrobu jedného trička a jedných riflí sa spotrebuje okolo pol kila pesticídov a syntetických hnojív.
- Vyše 25 miliónov ľudí ročne utrpí otravu pesticídmi a okolo 20 tisíc na tieto otravy zomrie.
BIOBAVLNA
- Biobavlna je pestovaná na ekofarmách, ktoré sa zameriavajú na pestovanie potravín a bavlny podľa jasne stanovených pravidiel.
- Na týchto ekofarmách je zakázané používanie toxických chemických pesticídov, insekticídov a hnojív a geneticky modifikovaných organizmov.
- Farmy usilujú o vybudovanie biologicky rozmanitého poľnohospodárskeho systému a udržanie úrodnosti pôdy prirodzenou cestou.
VÝHODY BIOBAVLNY
- Odpadá nutnosť aplikácie toxických chemických látok, ktoré spôsobujú otravy u poľnohospodárskych pracovníkov a poškodzovanie životného prostredia.
- Oblečenie z biobavlny nespôsobuje alergie pri nosení.
- Bežné metódy pestovanie bavlny sa stávajú vďaka rastúcim cenám chemických látok nákladné.
CERTIFIKÁCIA
Pestovanie a výroba biobavlny, z ktorej sú vyrobené všetky naše produkty, podlieha certifikácií a štandardom medzinárodnej organizácie GOTS. Tieto normy definujú metódy pestovania bavlny, jej zberu až po výrobu látok a textilných výrobkov včetne farieb, nití a gombíkov a všetkých súvisiacich procesov včetne sociálnych podmienok robotníkov.
Vyrobené v Indii.
NÁVOD NA EKOPRANIE BIOBAVLNY
- Ak sa na biobavlne vyskytne škvrna, ošetríme ju pred praním ŽLČOVÝM MYDLOM alebo OLIVOVÝM MYDLOM S CITRÓNOVÝM EXTRAKTOM.
- Bavlnené materiály ocenia pranie v MYDLOVÝCH ORECHOCH - zostávajú mäkké a priedušné. K praniu môžeme použiť aj PRACÍ GÉL Z MYDLOVÝCH ORECHOV. Mydlový sliz odporúčame iba v prípade mäkkej vody.
- Odporúčame prať na 40-60 ºC.
- Zrážanlivosť do 5 %.
- Na prírodné materiály zásadne nepoužívame aviváž - usadzuje sa na vláknach a znižuje savosť vlákien.
- Pre záverečné plákanie použijeme PLÁKADLO BIELIZNE, ktoré vypláchne z materiálu zvyšky pracieho prostriedku a udržiava tak bielizeň mäkkú a priedušnú (nie je nutné, ak perieme v mydlových orechoch).