TIP 7 - Prečo vás trápia lupiny a svrbí pokožka hlavy

TIP 7 - Prečo vás trápia lupiny a svrbí pokožka hlavy

S našou tohtoročnou novinkou – eko certifikovanými šampónmi a sprchovými gélmi sa u nás objavilo množstvo nových tém.
Pozvali sme si preto tých najpovolanejších a pripravili sme pre vás seriál o tom, ako sa ohľaduplne, netoxicky a účinne starať o svoje vlasy a telo.
Prvá pozvanie prijala Pavla Pavlištová z organizácie Svět non toxic, z. s.
Hneď na úvod sme spracovali tému, ktorá trápi mnohých z nás – lupiny a svrbenie hlavy.
Pavla nám nielen priblížila celú problematiku a ukázala možnosti riešenia, ale aj na svojom osobnom príbehu ukázala svoju cestu k prírodnej starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku.


Naše výrobky na šetrnú starostlivosť o vaše vlasy:

ŽIHĽAVOVÝ ŠAMPÓN NA MASTNÉ VLASY S VÔŇOU ROZMARÍNU A POMARANČA
GAŠTANOVÝ ŠAMPÓN PRE POSILNENIE VLASOV S VÔŇOU POMARANČA
BREZOVÝ ŠAMPÓN NA SUCHÉ VLASY S VÔŇOU CITRÓNOVEJ TRÁVY


Lupiny a svrbenie pokožky hlavy

Lupiny a svrbenie pokožky hlavy predstavujú časté trápenie mnohých žien aj mužov.

Takmer bez výnimky sa objavujú až s príchodom puberty (hormonálne pozadie), pokiaľ neberieme do úvahy tzv. detskú saboreu, ktorú registrujeme už v detskom alebo dokonca v rannom dojčenskom období. 

Detskej saborei sa ale detailne venovať nebudeme. Ide primárne o mykózny pôvod a prípadne o zvyšky tzv. novorodeneckej chrasty, ktoré sa dajú odlúčiť správnym ošetrením a umývaním.

Avšak aj lupiny dospelých majú mykózny pôvod spoločný s detskou seboreou. S jediným rozdielom, že u dospelých tieto zmeny osídlenia pokožky veľakrát ovplyvňujú aj rôzne hormonálne zmeny alebo nerovnováha.

Laicky povedané, lupiny sú často spojené s kvasinkou alebo nejakým druhom plesne, ktorá sa na pokožke hlavy premnoží. U dospelých môže byť svrbivosť alebo väčší výskyt lupín prepojený ešte so seboroickou dermatitídou. Táto sa okrem lupín a svrbenia prejavuje aj začervenanými ložiskami. Koža je pri seboroickej dermatitíde spravidla mastná, ale zároveň šupinatie, hlavne za ušami alebo v oblastiach hranice vlasov.

Taktiež sa dá pri seborei vypozorovať spoločný menovateľ ako u klasických „lupín”. Tým je predovšetkým nevyvážený mikrobióm kože – pokožky hlavy. Veľa ľudí trpiacich svrbivosťou, lupinami alebo saboreou, môžeme označiť aj ako osoby s citlivou pokožkou.

Preto je vhodné si uvedomiť, že všetci, ktorých sa tieto ťažkosti týkajú, by mali okrem ďalších okolností veľmi dobre zvážiť, akým šampónom a akým spôsobom sa budú o pokožku hlavy starať.

Aj ja sama som musela kedysi riešiť problém s lupinami a svrbivosťou. Bolo to ešte v dobe, kedy som sa veľmi nezaujímala o non toxic starostlivosť.
Používala som bežnú komerčnú kozmetiku, zaujímal ma predovšetkým efekt a výsledok a nebola som vtedy ešte dostatočne dobre informovaná o tom, ako správne čítať a interpretovať zloženie kozmetických výrobkov.

 

Na cestu k non toxic filozofii ma vlastne pred mnohými rokmi priviedli práve moje pretrvávajúce problémy s vlasmi, ktoré sa mi nedarilo riešiť bežnými postupmi, kozmetikou a neskôr ani odbornou dermatologickou starostlivosťou.
 

Pavla Pavlištová
Svět non toxic z.s.

 

Vlasy a hormonálna antikoncepcia

Problémy s vlasovou pokožkou sa mi objavili asi dva mesiace po tom, ako som vysadila, v tej dobe ešte užívanú, antikoncepciu. Vtedy som ešte počúvala lekárov, ktorí razili filozofiu „antikoncepcia do každej rodiny”...
Príliš som vtedy ešte nepremýšľala nad následkami, aké môže žene užívanie antikoncepcie priniesť. Už vôbec by mi nenapadlo očakávať nejaké výrazné ťažkosti po jej vysadení.

Musela som si ale prejsť touto veľmi nepríjemnou vlastnou skúsenosťou, aby som sa začala bližšie zaujímať o to, čo syntetické hormóny s mojím organizmom vlastne robia. Že v mojom prípade narobili viac škody ako osohu.

Mala som asi 35 rokov, keď som sa raz a navždy rozhodla s antikoncepciou skončiť. Viedli ma k tomu nejaké zdravotné komplikácie a vlastne aj zvyšujúca sa nedôvera k tomu, ako moje telo na hormóny reagovalo. Čo vám ale lekár väčšinou nepovie, je skutočnosť, že u žien, hlavne ak máte viac ako 30, môžu po vysadení antikoncepcie, vplyvom rýchlej hormonálnej zmeny, nastať problémy s pokožkou hlavy.

Najprv sa mi začala pokožka hlavy veľmi silne mastiť a začali sa mi tvoriť lupiny. Dosť ma to zaskočilo, pretože nikdy predtým som také ťažkosti nemala. Nevybavovala som si ich ani z puberty.

Boj sa lupinami pomocou bežných šampónov proti lupinám?

Vtedy moje prvé kroky samozrejme zamierili do drogérie pre šampón proti lupinám. Na moje nemilé prekvapenie to pomohlo len na krátku chvíľu, možno deň alebo dva?

Ale lupiny sa mi tvorili stále, okrem toho som mala pocit, že si snáď musím umývať vlasy každý deň. Hneď na druhý deň alebo väčšinou ešte v ten istý deň večer, ma pokožka hlavy neznesiteľne svrbela a vlasy sa rýchlo mastili.

Dodnes sa často stretávam so ženami, ktoré tvrdia, že si musia vlasy umývať každý deň, pretože už večer sa im začínajú mastiť a druhý deň už vypadajú nepekne. A tiež sa veľmi často vo svojej praxi, v rámci vzdelávania a osvety o non toxic, stretávam so ženami aj mužmi, pre ktorých ich pokožka a vlasy predstavujú doslova nekončiace sa peklo.

Cesta k non toxic starostlivosti o vlasy

Sama som si prešla dlhým obdobím ťažkostí, vďaka ktorým sa dokážem veľmi dobre vcítiť do situácie, akú prežíva mnoho ľudí. V mojom prípade sa teda situácia s lupinami a svrbivosťou nezlepšovala, naopak som začala mať pocit, že sa pridala neuveriteľná citlivosť pokožky a neskôr aj vypadávanie vlasov a ich celkový zlý vzhľad.

Zlomový bod

To bol pre mňa zlomový bod, kedy som začala navštevovať aj lekára-dermatológa. Pokúsila som sa riešiť svoje ťažkosti pod jeho dohľadom. Asi vás neprekvapí, že neúspešne. Moje trápenie pokračovalo aj v starostlivosti špecialistu.

Chvíľami som mala pocit, že roztoky, šampóny a vitamíny, ktoré mi lekár predpisuje, mi spôsobia snáď ešte horšie ťažkosti, ako kvôli ktorým som tam prišla
Po niekoľkých mesiacoch „liečby” u dermatológa som nezniesla na hlave už prakticky žiadny komerčný ani lekárom indikovaný šampón. Hlava ma neznesiteľne svrbela, vlasy mi vypadávali snáď aj po fúknutí jemného vetríka, nachádzala som ich všade. Vo vlasovej pokožke sa mi často tvorili boľavé chrasty.

Bola som z toho všetkého veľmi zúfalá a zlomená. Kedysi krásna a bohatá hriva sa zredukovala na čosi mastné a bez objemu a aj ten zvyšok vlasov stále vypadával.

Zhruba po roku nekončiacich problémov som sa rozhodla vydať sa na neznámu cestu samoliečby. Odísť od lekára, ktorý ma zásoboval kortikoidmi a drahými šampónmi, ktoré mi ale úľavu nepriniesli.

Nový svet prírodnej starostlivosti o vlasy

A tak vlastne začala moja nová životná kapitola. Začala som pátrať a liečiť sa na vlastnú päsť. Objavovať nový svet prírodnej starostlivosti o vlasy, ktorý ma zaviedol až k tzv. nopoo starostlivosti, bezšampónovej metóde, respektíve k použitiu čisto prírodných komponentov na umývanie hlavy. Od nopoo to už nebolo ďaleko k non toxic a na non toxic som sa nakoniec naučila znovu nájsť svoju stratenú rovnováhu.

Problém s pokožkou hlavy aj s vypadávaním vlasov sa mi vtedy postupne podarilo redukovať a nakoniec úplne vyliečiť.
Vlasy sa opäť dostali do kondície a dnes sa opäť teším z bohatej a zdravej „hrivy”. Nie je to určite najdôležitejšia vec pre vašu vnútornú pohodu, ale hlavne pre ženu, sú krásne a zdravé vlasy dôležité a prinášajú aj pocit spokojnosti.

Verím, že všetko zlé je na niečo dobré a ja som sa vlastne vďaka tejto nepríjemnej skúsenosti začala zaujímať o to, ako citlivejšie a s väčším rešpektom pristupovať k mojej pokožke hlavy a fyzickému zdraviu celkovo.


4 dôvody, prečo vás trápia lupiny, vypadávajú vlasy alebo svrbí hlava



Poďme si zrekapitulovať, čo sa vlastne deje, keď máme lupiny a svrbí nás pokožka a prečo sa to často nedarí bežnými prostriedkami dostať pod kontrolu

Lupiny, svrbenie a veľká citlivosť pokožky môže byť spojená s disharmóniou vnútorného prostredia tela, ako som popísala na svojom vlastnom prípade.

Ak máte tieto ťažkosti, položte si najprv nasledujúce otázky:

1. Prekonala som v nedávnej dobe nejakú hormonálnu zmenu? (hormonálna antikoncepcia, tehotenstvo, pôrod, dojčenie, nástup menštruácie, peri menopauza alebo menopauza).

(Ak ÁNO, vaše ťažkosti s pokožkou s tým tiež môžu súvisieť, môže sa totiž zmeniť vaše mikrobiálne osídlenie kože)

2. Trpel/a som v nedávnej dobe alebo cca 6 mesiacov spätne stresom, vyčerpaním, prepracovaním? Prekonala som nejaké vážnejšie ochorenie, podstúpila medikáciu, narkózu?

(Ak ÁNO, môže vaša pokožka tiež reagovať na tieto faktory, mikroflóra kože už nemusí byť vyvážená. Ak ste podstúpili operáciu, je bežným javom, že vlasy po nejakej dobe od podstúpenia anestézie viac vypadávajú)

3. Používam komerčné šampóny, ale cítim svrbenie, pnutie alebo citlivosť pokožky ešte v ten istý deň po umytí a vlasy sa mi rýchlo mastia? Trpím často aj boľavými miestami, vriedkami alebo chrastami v oblasti pokožky hlavy alebo krku tesne pri vlasoch?

(Ak ste tu odpovedali ÁNO, je veľmi pravdepodobné, že reagujete na niektoré zložky komerčných šampónov, hlavne na silne odmasťujúce a dráždivé tenzidy. Časom by sa vaše ťažkosti mohli stupňovať a prejsť až v tzv. kontaktnú dermatitídu)

4. Vyhýbam sa po umývaní fénovaniu vlasov, nechávam ich zabalené v uteráku a potom voľne schnúť? Vyhýbam sa šampónom a umývam si vlasy iba vodou alebo používam mydlo na vlasy?

(Ak ste odpovedali ÁNO pri tejto otázke, potom môže byť pes zakopaný aj v nesprávnej technike umývania a sušenia vlasov)

Výhody registrácie