Predvianočné upratovanie trochu inak

Predvianočné upratovanie trochu inak

Čistota je veľká téma snáď pre každého. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo pre vás čistý domov znamená? Na poriadne upratovanie nepotrebujete armádu prostriedkov a úplne vám postačia len dva. Naša kolegyňa Radka sa rozpísala o tom, čo všetko s nimi doma zvládne. Upratovanie nie je len o čistiacich prostriedkoch, ale aj o množstve vecí, ktorými sa obklopujeme alebo o ich organizácii. V ďalšom článku vám odhalíme kúzlo minimalizmu.


Čo pre mňa znamená čistý domov?

Už pred nejakým časom ma prepadla túžba po minimalizme. Túžba mať okolo seba viac nezaplneného priestoru, túžba mať len to, čo naozaj potrebujem a čo mi robí radosť. Objavila som ten úľavný pocit, keď som z bytu odstránila veci, ktoré „sa budú raz hodiť“, „potrebujem do nich schudnúť“ alebo „to bol predsa darček“. Napríklad okolo topánok na behanie som chodila pekne dlho a len ma upozorňovali na to, že som behať zase nešla.


Ako som k očiste môjho domova pristupovala ja? Začala som spálňou, kde máme veľkú skriňu s množstvom úložného priestoru. Postupne som vybrala všetko z jednotlivých políc a zásuviek. Priestor som dôkladne umyla a vrhla som sa na triedenie. Pri oblečení to nebolo také ťažké. Pri ostatných veciach to však bolo trochu náročnejšie. Tam som si v najzložitejších prípadoch pomohla medzistupňom. To pre mňa znamenalo, že som si do krabice dala to, pri čom som veľmi váhala. Škatuľu mám uloženú v pivnici a keď dané veci počas budúceho roka nevyužijem, znamená to, že sa jej môžem zbaviť.

Do políc i zásuviek som si zaobstarala všemožné boxy, krabice a deliace priečky, aby som veci roztriedila podľa sezóny, kategórií alebo početnosti použitia. Celou reorganizáciou domácnosti ma inšpiroval prístup Márie Kondo.
A čo s vyradenými vecami? Možností je veľa a kreativite sa medze nekladú. Či už vec predáte na rôznych on-line alebo off-line bazároch, vymeníte na swap akciách, darujete na charitu, donesiete (do brnenského) do ReUsed centra alebo darujete blízkym... je len na vás. Pamätajte ale prosím vždy na to, či daná vec môže ešte niekomu poslúžiť. Pokiaľ je rozbitá, potrhaná či inak nepoužiteľná, nebojte sa ju vyhodiť. Nechcete predsa niekomu odovzdávať ďalšie nepotrebné veci.

srovnana skrin

Na tejto ceste som stále iba na začiatku. Ale s pokojným srdcom môžem povedať, že sa v „novom” priestore cítim lepšie. Plusom celej zmeny je aj to, že mám rýchlejšie upratané. Veci majú jasné miesto a ľahšie sa hľadajú aj ostatným členom domácnosti.
Prajem vám mnoho síl na vašej ceste. Minimalizmus oslobodzuje.


Na vianočné upratovanie stačia dve veci, Puer a Bika.

Povieme si to hneď na začiatku: sú to Bika a Puer. Za roky skúmania chemického minimalizmu naša kolegyňa zistila, že sa dá upratovať aj bez hromady špeciálnych čistiacich prostriedkov. Minimalizmus znamená používať len to najdôležitejšie a najúčinnejšie.

Puer je pri upratovaní mojou najobľúbenejšou surovinou. Siahnem po ňom skoro vždy. Má svoje miesto pri namáčaní bielizne, upratovaní toalety aj pri starostlivosti o odpady všetkých drezov. Má antimikrobiálne, teda dezinfekčné a protiplesňové účinky. Chemici určite ocenia jeho presný názov: ide o perkarbonát sodný. Keď tento biely prášok zalejete horúcou vodou, rozkladá sa na peroxid vodíka a uhličitan sodný alebo praciu sódu. Búrlivo šumí, perlí, pení a hneď vidíte, ako funguje.

Tesne za Puer staviam na druhé miesto ďalší biely prášok. Bika – jedlá sóda ma neprestáva prekvapovať svojou vysokou účinnosťou a jemnou silou. BIKA skvele pohlcuje pachy a absorbuje vlhkosť. Pri kontakte s vodou sa rozkladá na uhličitan sodný a oxid uhličitý. Táto reakcia umožňuje univerzálne použitie.

jedla soda

Dva prášky, veľa použití

Poďme na pár tipov. Ukážem vám, kde a ako s Puerom a Bikou čarovať. Oba prášky sa dajú využiť mnohými spôsobmi. Ich účinnosť môžete taktiež úspešne kombinovať.

namáčení s Puerem

PRANIE

PUER

Je perfektný na pranie bielej bielizne – zabraňuje totiž šednutiu. Používam ho aj na namáčanie oblečenia a odstránenie organických škvŕn. Mastnota z jedla, zaschnutý pot, fľaky od ovocia a zeleniny, trávy, hliny, poznáte to. Puer používam aj na stálofarebnú bielizeň. Vždy ale radšej na malom skrytom kúsku vyskúšam, čo s farbou urobí (nie každá to vydrží). Na samotné pranie mi stačia 1-2 lyžice, ktoré pridám k praciemu prostriedku.

Tip od Radky: V noci sa človek niekedy spotí. Biele obliečky z vankúšov potom nechávam pred praním napríklad cez noc namočené vo vedre. Napustím 10 l vody a nasypem 2 lyžice Pueru. Ráno hodím do práčky a po vypraní je všetko ako nové.

BIKA

Na túto radu si spomeňte, až zabudnete práčku zatvorenú a po otvorení vás to pekne praští do nosa. Potom stačí nasypať 2–3 lyžice sódy do bubna a všetky pachy z neho vytiahne. Bika navyše zmäkčuje vodu, takže počas budúceho prania prispeje k dobre vypranej bielizni.

cisteni odpadu puerem

KÚPEĽŇA

PUER

Prevencia je dôležitá a platí to aj o odpadoch. Pravidelne preto vyťahujem vlasy z odtokov vo vani, sprche aj umývadle. Mám na to svoj fígeľ – starou kefkou na slamky to ide samo. Raz za čas odpad vyčistím Puerom. Do lievika nasypem 2 lyžice a zalejem horúcim octom alebo rozpustenou kyselinou citrónovou. Za 30 minút odpad prepláchnem horúcou vodou priamo z kohútika.

BIKA

Výborne vyčistí mastnú vaňu a umývadlo. Na hubku si nasypem trochu Biky, pokvapnem octom a vytvorím pastu. Tou potom vaňu bez problému vydrhnem. Nebojte sa pastu nechať nejaký čas pôsobiť a zmyť až za chvíľu. BIKA skvele odmasťuje množstvo povrchov.

TOALETA

PUER

Keď používam Puer, toaletná misa sa leskne ako nová. A to úplne bez námahy! Večer nasypem 2 lyžice prášku, zalejem horúcou vodou a nechám cez noc pôsobiť. Pri väčších usadeninách odporúčam naliať do misy namiesto vody horúcu kyselinu citrónovú rozpustenú vo vode (tú rozpúšťam v rýchlovarnej kanvici, ktorú tým rovno vyčistím – takže vlastne upratovanie 2 v 1).
 
BIKA

V malej miske ju u mňa nájdete na poličke na toalete. Kvapnem do nej rôzne esenciálne oleje. Bika pohlcuje všetky pachy a esenciálny olej miestnosť krásne prevonia. Striedam niekoľko druhov podľa nálady – Vavrín a Lavandin sú ale naše stálice.

odmoceni pripaleni s Bikou jedlou sodou

KUCHYŇA

PUER

Kuchynský drez s odpadom tiež potrebuje občas prepláchnuť Puerom. Viac ale v kuchyni využijem Biku.

BIKA

Občas ma baví sa pri upratovaní hrať. Pastou z Biky a vody čistím sklokeramickú dosku, kuchynskú linku aj skrinky od mastných odtlačkov prstov. Keď vydrhnem varnú dosku, zvyšky pasty postriekam octom z rozprašovača. Ten mení Biku na octan sodný a kyselinu uhličitú. Tá sa okamžite rozkladá na vodu a oxid uhličitý. Je v tom kúsok alchýmie. Všetko potom doleštím utierkou a mám upratané. Je to jednoduché, účinné a 100% ekologické.

Pretože Bika naozaj dobre pohlcuje všetky pachy a vlhkosť, mám ju aj v miske v chladničke. Používam ju aj pri umývaní plastových dóz, v ktorých zostal nejaký zápach.

A v kuchyni ešte zostanem. Kto by občas nezažil pripálený hrniec? Tu je Bika naozaj na nezaplatenie. Stačí posypať pripálené dno hrnca a zaliať trochou horúcej vody. Asi po 2 hodinách hrniec vytriem hubkou, opláchnem a je hotovo. Verili by ste tomu? Len pozor, nepoužívajte na teflónový riad.

Nezabudnite, že...

...PUER hlavne bieli a odfarbuje.

...BIKA pohlcuje zápach, vlhkosť a absorbuje mastnotu.

Určite vás napadá množstvo možností, kde týchto dvoch pomocníkov ešte využiť. Ukázala som vám iba základné tipy. Verím, že budete spokojní, keď ich pri bežnom pravidelnom upratovaní využijete. Nebojte sa experimentovať! Miest, kde týchto dvoch pomocníkov využiť, je neúrekom.

Triky zo života

* Biku môžete použiť aj na umývanie silne znečistených rúk. Stačí zmiešať 3 diely prášku a 1 diel vody.

* Nakoniec špeciálny tip pre kuchárov. Pokiaľ sa vám náhodou vznieti olej v panvici, v žiadnom prípade tento požiar nehaste vodou (len by ste to zhoršili). Použite hrsť Biky – jedlá sóda malý požiar rýchlo a bezpečne uhasí. Pri jej zahriatí vzniká oxid uhličitý, ktorý zamedzuje prísunu kyslíka. A ako všetci vieme, oheň bez kyslíka nehorí. Šikovné, čo? Rovnako ako príroda sama.

Niekedy to najjednoduchšie funguje najlepšie.

Radka Ž.


Adventné zamyslenie

Kedy začnete, je len na vás. Pokojne o týždeň skôr alebo až s prvou adventnou nedeľou 28.11.

1. TÝŽDEŇ: Môj VZŤAH K SVETU

Dňa 28. novembra si môžeme zapáliť prvú adventnú sviečku nádeje, tradične vo farbe fialovej či modrej, symbolizujúce zameranie na duchovnú stránku života a usilovanie sa o múdrosť, a nemusí byť ani na adventnom venci.

Sme súčasťou fyzického sveta. Naše telo je fyzické, naše kosti sú pevnou hmotou, ktorá pretrváva dlhé tisícročia po tom, čo život vyprchal.

Na živobytie si zarábame pretváraním hmoty a tí, ktorí pracujú skôr duševne, mávajú často remeselné, športové či vonkajšie aktivity ako koníčka, pretože kontakt s hmotou či fyzickým svetom potrebujeme, aby sme sa cítili spokojní, cítili byť človekom.


prvni adventni nedele

Každý deň si v tomto týždni môžete skúsiť položiť jednu otázku, napríklad:

  • Ako sa mi žije na Zemi?
  • Som tu rád/a a prečo?
  • Ako sa o svoj domov, svoju planétu starám?
  • Ako ju poznám?
  • Môžem s niečím prestať, s niečím pomôcť?
  • Ako sa starám sám o seba, o svoju výživu, zdravie, kondíciu?

Výhody registrácie