Ako to robíme

Dôsledný prístup

V zložení produktov nerobíme kompromisy. Svoju energiu vkladáme do trpezlivého vysvetľovania ohľaduplnejších prístupov. Naša eko drogéria a eko kozmetika je koncentrovaná a ľahko odbúrateľná. Aj preto môžu naše kľúčové produkty niesť prísny certifikát Ecogarantie. V Tierra Verde žijeme True Eco. Sme dôslednejší, ako je bežné. Byť o krok vpred znamená vidieť za horizont.

Mydlové orechy

Kde sa berú

Kde sa berú mydlové orechy

Listnatý strom Sapindus mukorossi rastie v Indii a domorodci ho volajú reetha. Jeden zdravý velikán vyplodí až 35 kg mydlových orechov ročne. Keď dozrejú, zmenia farbu na zlatistú a vďaka obsahu saponínov lepia. Práve saponíny sú dôvodom, prečo sa z mydlových orechov stal ozajstný poklad. Tieto prírodné zlúčeniny vo vode úžasne penia a odmasťujú. Ľudia v Indii a Nepále používajú mydlové orechy na pranie aj na očistu tela tisíce rokov.

Dobré vzťahy

Mydlové orechy nakupujeme v Nepále a v Indii, v mieste ich pôvodu. Blízko Himalájí sa rodí všetko, čo sa postupne dostane aj do vašej domácnosti. Spoluprácu zakladáme na úzkom kontakte, preto dodávateľov starostlivo vyberáme.

Kde mydlové orechy používame

Mydlové orechy predávame celé – je to úplne najčistejší prostriedok na pranie. Stojí na nich nielen naša eko kozmetika, ale aj celé ekologické pranie – tvoria základ nášho pracieho gélu. Či už siahnete v obchode po fľaši, nájdete najbližšiu bezobalovú predajňu, kde si ho načapujete do vlastnej nádoby, alebo skočíte k nám osobne či do e-shopu, vždy máte istotu, že periete skutočne ekologicky.

Ako ich spracúvame

Ako spracovávame mydlové orechy

Vysoká koncentrácia saponínov uložených v šupkách orechov, ktoré chránia jadro pred plesňami, baktériami a škodcami, je zodpovedná za vynikajúce účinky pri praní bielizne. Ruky miestnych žien najprv oddeľujú šupky od orechov, ktoré sa potom sušia a dovážajú až k nám. Spoločnosť LL spol. špecializovaná na výrobu bylinných extraktov nám z nich v českom meste Soběslav šetrným spôsobom vyrába extrakt, s ktorým v obci Popůvky ďalej pracujeme.

Ekologické či nie?

Možno vám vŕta v hlave myšlienka, že je to k nám z Indie ďaleko a či je to ekologické riešenie. Momentálne nepoznáme bohatší zdroj rastlinného saponínu. Stromy reetha rastú divoko v lesoch, nie na plantážach. Oberajú ich miestne ženy, pre ktoré je práca zdrojom príjmu a nezávislosti. Orechy prepravujeme do Európy loďou. Škatule, v ktorých dorazia, používame naďalej. Ekologická stopa orechov tak vychádza zo všetkého najlepšie. Strávili sme stovky hodín premýšľaním, objavovaním a hľadaním toho najohľaduplnejšieho spôsobu s ohľadom na všetky faktory.

Naši dodávatelia

Dodávateľov všetkých vstupných surovín a materiálov vyberáme s veľkou rozvahou. Pri ich výbere kladieme dôraz na čo najpriaznivejšie prepojenie kvality, ceny a etických rozmerov vzniku každej veci.

Bio bavlna pochádza z Indie, kde sa pestuje a s jej výrobcami spolupracujeme dlhodobo. Naše produkty nechávame šiť priamo v oblastiach spracovania bavlny. Všetci títo dodávatelia spĺňajú kritériá medzinárodnej certifikácie GOTS.

Naši dodávatelia - biobavlna

Mydlové orechy pochádzajú tiež z Indie. Vysoký podiel ručnej práce pri ich spracovaní dáva prácu mnohým ľuďom. Každý rok dohadujeme dodávky orechov s ohľadom nielen na etické podmienky. Všímame si aj kvalitu produkcie.

Naši dodávatelia - mydlové orechy

Certifikáty

Prečo vlastne?

Niekto im neverí, iný ich vyhľadáva. V TIERRA VERDE nám záleží na tom, aby boli vstupné materiály a suroviny čo najviac ekologické, fér a bio. Na mnohých z nich nájdete označenie Ecogarantie, PEFC alebo GOTS. Každá značka prispieva k lepšiemu a zdravšiemu svetu a dáva nám zmysel.

PEFC

Stromy, les a drevo. Rastú po stáročia a zaslúžia si ohľaduplný prístup. Práve o ten sa stará Programme for the Endorsement of Forest Certification. Medzinárodná neziskovámimovládna organizácia propaguje udržateľné lesné hospodárstvo prostredníctvom nezávislej certifikácie tretej strany. Tento program sa považuje za certifikačný systém vhodný pre malých vlastníkov lesov. Tvorí ho 35 nezávislých národných certifikačných systémov, ktoré predstavujú viac než 300 miliónov hektárov certifikovaných lesov. Ide o najväčší certifikačný systém na svete, zahŕňa asi dve tretiny všetkých certifikovaných lesov na planéte.

PEFC prostredníctvom podpory trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch zabezpečuje v celom dodávateľskom reťazci lesných produktov, že drevo a produkty lesa sú vyrábané dodržiavajúc najvyššie ekologické, sociálne a etické normy. Vďaka značke PEFC viete rozpoznať výrobky z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom.

Ecogarantie®

S Ecogarantie nemôžete šliapnuť vedľa. Súkromná eko značka pôvodom z Belgicka patrí medzi najprísnejšie ekologické značky. Produkty označené týmto štandardom majú najnižšiu možnú ekologickú stopu. Získať ju si vyžaduje splniť mnohé požiadavky. Certifikované produkty obsahujú len prírodné ingrediencie rastlinného pôvodu v BIO kvalite (ak existuje). Minerálne zložky sú povolené s dôrazom na ekologickosť technológií a procesov výroby. Používanie ropných produktov je úplne vylúčené. Všetky farbivá a vône musia mať výlučne prírodný pôvod.

Dôležitý je vplyv na životné prostredie v celom životnom cykle certifikovaného produktu. Niektoré technológie výroby ingrediencií nie sú povolené vôbec a sú stanovené aj požiadavky na minimalizáciu odpadov vznikajúcich pri výrobe. Ecogarantie zahŕňa aj sociálnu oblasť s požiadavkou na rešpektovanie ľudských práv v celom dodávateľskom reťazci.

Kontrolu robia 3 nezávislé organizácie schválené pre certifikáciu ekologického poľnohospodárstva: TÜV NORD Integra, Certisys a Quality Partner. Štandard Ecogarantie sa v čase vyvíja podľa najnovších poznatkov.

GOTS

Bavlna, to nie je len základná surovina pre výrobu väčšiny oblečenia. Je to aj množstvo chémie. Konvenčný spôsob pestovania bavlny a jej ďalšie spracovanie negatívne zaťažujú životné prostredie aj poľnohospodárov a robotníkov. Polia bavlníkov zaberajú necelé 3 % obrábanej pôdy na svete, ale spotrebujú asi 25 % všetkých insekticídov a 10 % všetkých herbicídov. Bavlna je jednou z najviac geneticky modifikovaných rastlín – práve preto, aby znášala extrémne dávky chemikálií.

Naše textilné produkty spĺňajú vysoké štandardy Global Organic Textile Standard. Pestovanie bio bavlny je prostredníctvom tohto systému sledované a kontrolované od semena až po konečné spracovanie látky vrátane šitia. Certifikované farmy budujú biologicky rozmanité poľnohospodárske systémy a udržujú úrodnosť pôdy prirodzenou cestou. Bio bavlna na rozdiel od konvenčne pestovanej bavlny nespôsobuje alergické reakcie. Je vhodná pre deti, alergikov, ekzematikov a osoby s citlivou pokožkou.

GOTS je najprísnejšia certifikácia pre textílie vyrobené z organických textilných vlákien. Kontroluje celý výrobný proces od statku až po továreň: od zberu, tkania vlákien, až po výrobu finálneho produktu, vrátane exportu oblečenia. Vo všetkých fázach spracovania musia byť tieto vlákna oddelené od bežných produktov z neorganických vlákien a jasne označené. Všetky ďalšie vstupné látky musia spĺňať základné požiadavky na toxicitu a biologickú rozložiteľnosť. Je zakázané používať toxické kovy, rozpúšťadlá, geneticky modifikované organizmy, formaldehydy a iné syntetické látky. Všetky bieliace látky musia byť na báze kyslíka, obalový materiál pochádza z recyklovaného zdroja a nesmie obsahovať polyvinylchlorid. Certifikát vyžaduje tiež etické a sociálne aspekty výroby, akými sú sloboda kolektívneho vyjednávania, bezpečnosť a čistota na pracovisku, zákaz detskej práce či adekvátna pracovná doba.

Výhody registrácie