TIP 8 - Ako sa starať o vlasy s lupinami a svrbivú pokožku hlavy

TIP 8 - Ako sa starať o vlasy s lupinami a svrbivú pokožku hlavy

Naše výrobky na starostlivosť o vaše vlasy:

ŽIHĽAVOVÝ ŠAMPÓN NA MASTNÉ VLASY S VÔŇOU ROZMARÍNU A POMARANČA
BREZOVÝ ŠAMPÓN NA SUCHÉ VLASY S VÔŇOU CITRÓNOVEJ TRÁVY
GAŠTANOVÝ ŠAMPÓN PRE POSILNENIE VLASOV S VÔŇOU POMARANČA


6 TIPOV, AKO SA STARAŤ o vlasy s lupinami alebo svrbivú pokožku hlavy

01. Dbajte na zdravé prostredie čreva a zmenšujte svoju toxickú záťaž

Zaraďte do svojho každodenného jedálnička tzv. prirodzené probiotiká (domácu kyslú kapustu, pickles, kefír z tibetskej kefírovej huby alebo nápoj z tibi kryštálov). Vybudujte si zdravý črevný mikrobióm.

Nepreháňajte to so sladkosťami, alkoholom a tiež so surovinami, ktoré nepatria do kategórie „ozajstné jedlo”. Nejedzte priemyselne upravené jedlá a vyhýbajte sa zbytočným aditívam a škodlivým éčkam.

Toto všetko môže negatívne ovplyvniť a narušiť náš črevný mikrobióm a redukovať naše priateľské baktérie.
Snažte sa tiež svoje telo viac okysličiť, venujte sa pravidelným prechádzkam alebo športu v prírode.

02. Umývajte si vlasy kvalitnou vodou

Možno sa vám bude zdať zbytočné dávať do súvislosti s pokožkou hlavy vodu, ale verte mi, že pokiaľ si nebudete umývať hlavu silne chlórovanou vodou, vašej pokožke to veľmi prospeje.

Chlór má bohužiaľ tiež tendenciu dráždiť citlivú pokožku a zabíja naše prospešné baktérie na koži, hlavne ak si umývame vlasy denne alebo veľmi často. Možno si ešte niekto z vás vybaví rady našich babičiek, ktoré vedeli, že vlasom svedčí dažďová voda. Bolo to okrem neprítomnosti chlóru spôsobené aj tým, že dažďová voda nie je tak tvrdá ako voda, ktorá nám bežne tečie z kohútika. Po mäkkej vode sú vlasy obvykle krajšie.

Problém s chlórovanou vodou v sprche sa dá ľahko vyriešiť tým, že si zaobstaráte nejaký filter na sprchovaciu hlavicu, ktorý redukuje množstvo chlóru a ďalších nežiadúcich látok.

Odporúča sa aj ekzematikom a osobám s citlivou pokožkou. Filtre na sprchu dnes už bežne zoženiete kdekoľvek na internete.

03. Neumývajte si vlasy každý deň. Skúste predĺžiť intervaly umývania a nezabúdajte vlasy fénovať.

Každodenné umývanie vlasov môže paradoxne viesť k častejšiemu masteniu. Hlavne vtedy, ak používate klasické šampóny so silnými tenzidmi, čo vedie k silnému odmasteniu a vysušeniu pokožky. Strata ochranného tukového filmu pokožky núti kožu rýchlejšie sa mastiť a ochranný film znovu vytvoriť. Dostávate sa do začarovaného kruhu. Nie je potrebné sa trápiť mastnou pokožkou týždeň, optimálne umývanie voľte podľa potreby, ale u zdravej pokožky väčšinou postačí umývanie raz za 2 - 3 dni. Rozhodne nie denne.

Fénovanie vlasov pri pokožke s lupinami a svrbivosťou by nemalo chýbať, aj keď narazíte na veľa mýtov o fénovaní a jeho údajnej škodlivosti. Zvoľte nie príliš horúci, skôr vlažný vzduch a nefénujte sa sprudka a v nesprávnom smere. Tým, že pokožku správne vyfénujete krátko po umytí (respektíve po šetrnom osušení uterákom), zamedzíte kumulácii vlhkosti, ktorá potom vedie k zapareniu a tvorbe plesní. Vlasy trpia, aj keď zostávajú príliš dlho mokré, správnym vyfénovaním povrch vlasov uzavriete a uhladíte.

04. Nepoužívejte mýdla nebo šampony
s vysokým pH

Pokožka hlavy a vlas má pH skôr kyslejšie. Ak na umývanie zvolíte tuhé mydlo, aj keď prírodné, svojej pokožke neprospejete a paradoxne môžete podporovať tvorbu lupín.

Mydlo má už zo svojej podstaty zásadité pH. Vaša pokožka hlavy potrebuje pH optimálne okolo 4,5-5,5. Samotný vlas potom miluje vyslovene kyslé pH. Niektoré šampóny na prírodnej báze majú dobre vyvážené pH a ich použitie, za predpokladu, že majú aj vhodné tenzidy, je k pokožke a vlasom oveľa šetrnejšie ako mydlo.

Ak už používate mydlo alebo nejaké nopoo mycie zmesi s vyšším pH, vždy použite tzv. kyslý oplach (zmes vody a jablčného octu).

05. Masáž hlavy a použitie hydrolátov

Masáž pokožky hlavy môže byť pri probléme s lupinami a svrbivosťou tiež veľmi nápomocná, pretože zaistí prekrvenie pokožky, vďaka čomu sa ku korienkom dostane viac výživy, ale tiež sa lepšie zbavíte mŕtvych buniek na koži a mazu, ktorý je inak živnou pôdou pre kvasinky a iné problematické baktérie.

Masáž môžete praktizovať kedykoľvek v priebehu dňa alebo aj počas umývania, na tieto účely sa dá zohnať aj špeciálna masážna kefka. Masáž by mala byť príjemná a nemala by trhať alebo zauzľovať vlasy. Môžete pracovať aj bruškami prstov (nikdy nie nechtami) a nebojte sa prsty aj ľahko pritlačiť.

Na vyrovnanie pH pokožky po umytí vlasov alebo kedykoľvek v priebehu dňa, môžete použiť hydrolát, tzv. kvetovú vodu. V prípade lupín je vhodný hlavne hydrolát z rozmarínu, mäty alebo levandule.

Hydroláty príjemne osviežia, ale aj upokoja svrbenie, pomáhajú bojovať s nevhodnými baktériami na koži bez toho, aby narušili bióm kože. Zároveň zaistia, že sa dlhšie vlasy lepšie rozčesávajú, môžete ich použiť aj ako tzv. leave-in kondicionér.

06. Výber správneho šampónu

06. Výber správneho šampónu
Šampón pre problematickú pokožku hlavy by nemal obsahovať dráždivé a agresívne sulfáty (umývacie zložky), akými sú napr. SLS, SCS, SLES. Tieto sulfáty sú prakticky totožné s penidlami, ktoré nájdete napríklad v jari na riad. Predstavte si, že si umývate vlasy jarou na riad... mastnota je zaručene preč, však? Ale aj dôležitý ochranný film vašej pokožky.

Ďalší dôvod, prečo je vhodné sa týmto silným tenzidom vyhýbať, je fakt, že na tieto druhy tenzidov vznikajú časté alergie. Ak vás pokožka stále nepríjemne svrbí alebo sa dokonca tvoria chrasty, vriedky a boľačky vo vlasovej časti, potom je vhodné šampóny s týmito sulfátmi prestať používať a zvoliť šetrnejšie tenzidy.
Vyberajte radšej šampóny na báze tzv. „cukrových tenzidov”. Cukrové tenzidy sa získavajú väčšinou zo zmesi surovín z cukrovej trstiny, cukrovej repy a kokosového oleja. V zložení sa často označujú názvom „glucosid“, napríklad lauryl glucoside, coco glucoside, capryl glucoside.

Cukrové tenzidy sú k pokožke oveľa šetrnejšie, pôsobia jemnejšie a nedráždia. Majú obvykle nižšiu penivosť, preto je nutné použiť trošku väčšie než obvyklé množstvo šampónu, dobre ho na pokožke poroztierať a postup opakovať 2x.

Ak chcete používať nopoo umývacie zmesi, tak je to tiež vhodná alternatíva pri lupinách a svrbivosti, ale overte si, že ich vaša pokožka dobre znáša a že majú optimálne pH. Ak by bolo príliš vysoké, nebude to vašej pokožke prospievať a problémy môžu pretrvávať. V prípade lupín je vhodné, keď nopoo umývacia zmes obsahuje prášok z rastliny neem (Azadirachta indica), čiže nimba tree. Ten veľmi dobre pôsobí proti kvasinkám a plesniam. V Ázii je bežné použitie nimbového oleja v zábaloch na vlasy a pokožku hlavy, čo môže redukovať tvorbu lupín. Najprv sa ale presvedčte, že tento olej na pokožke dobre znášate (test znášanlivosti na malom kúsku kože).     

Aj ja sama som musela kedysi riešiť problém s lupinami a svrbivosťou. Bolo to ešte v dobe, kedy som sa veľmi nezaujímala o non toxic starostlivosť.
Používala som bežnú komerčnú kozmetiku, zaujímal ma predovšetkým efekt a výsledok a nebola som vtedy ešte dostatočne dobre informovaná o tom, ako správne čítať a interpretovať zloženie kozmetických výrobkov.

 

Na cestu k non toxic filozofii ma vlastne pred mnohými rokmi priviedli práve moje pretrvávajúce problémy s vlasmi, ktoré sa mi nedarilo riešiť bežnými postupmi, kozmetikou a neskôr ani odbornou dermatologickou starostlivosťou.
 

Pavla PAVLIŠTOVÁ
SVĚT NON TOXIC Z.S.

Výhody registrácie