Často kladené otázky (FAQ)

Prečo máte (nielen) na siliciach výstražné označenia a čo to znamená?
Sú výrobky TIERRA VERDE testované na zvieratách?
Obsahuje vaša jedlá sóda hliník?
Prečo sa vaša jedlá sóda neodporúča na vnútorné použitie?
Je možné zamieňať jedlú sódu a praciu sódu?
Ako sa správne starať o umývačku riadu a riešiť problémy pri umývaní?
Sú vrecká z bio bavlny schválené na použitie na potraviny?
Je vaša drogéria vhodná aj pre domácnosti napojené na biologické čistiarne odpadových vôd?


Prečo máte (nielen) na siliciach výstražné označenia a čo to znamená?

Od roku 2015 platí legislatíva o označovaní chemických látok (CLP). Tá považuje prírodné silice, praciu sódu či kyselinu citrónovú za nebezpečné látky a po novom ukladá povinnosť ich adekvátne označovať príslušnými výstražnými symbolmi v červenom kosoštvorci, textami a v niektorých prípadoch aj bezpečnostnými uzávermi a hmatovými značkami pro nevidiacich. Táto povinnosť sa týka mnohých našich výrobkov (napr. PUER, odstraňovač vodného kameňa, gél do umývačky, a predovšetkým všetky koncentrované silice).

Z určitých hľadísk sa oproti situácii pred rokom 2015 sprísnili pravidlá pre označovanie látok (napr. prací prášok, oplach do umývačky alebo pomarančový čistič), pri ktorých dovtedy označenie bezpečnostnými značkami nebolo nutné.

Na obaloch silíc okrem levanduľovej nájdete vylepšené bezpečnostné uzávery odolné proti otvoreniu deťmi, a na siliciach i PUERi sa stretnete tiež s hmatovou značkou trojuholníka pre nevidiacich.

Ako je to so silicami a ich nebezpečnosťou vrátane komentára k jednotlivým použitým bezpečnostným značkám uvádzame v samostatnom dokumente (PDF).

V prípade otázok nám neváhajte napísať na info zavináč tierraverde bodka cz.

Hore


Sú vaše výrobky testované na zvieratách?

Netestujeme na zvieratách. V Európskej únii musia výrobcovia od roku 2013 zabrániť zbytočnému testovaniu na živých tvoroch. Podľa európskeho nariadenia REACH výrobcovia zdieľajú informácie o už vykonaných testoch s Európskou chemickou agentúrou (ECHA). V prípade potreby overujú účinky látok na ľudské zdravie a životné prostredie inými prostriedkami (napr. testami na živočíšnych tkanivách, baktériách a kultivovaných bunkách, analogickými predikciami atď.). Nové štúdie na zvieratách schvaľuje Európska chemická agentúra (ECHA) len v prípade, že bezpečnosť nemožno potvrdiť inak.

V spoločnosti TIERRA VERDE používame najmä osvedčené suroviny, ktorých účinky nie je potrebné opätovne overovať. Ak sa rozhodneme používať nové látky, vždy berieme do úvahy, či boli testované na zvieratách. S nadsázkou hovoríme, že našu drogériu testujeme na ľuďoch, pretože nové produkty testujeme sami spolu s našimi blízkymi.

Netestovanie hotových výrobkov na zvieratách je tiež jednou z podmienok prestížneho certifikátu Ecogarantie, ktorým sú označené mnohé naše výrobky.

Hore


Obsahuje vaša jedlá sóda hliník?

Jedlá sóda, sóda bikarbóna či hydrogénuhličitan sodný (NaHCO3) neobsahuje hliník, ako je zrejmé z chemického vzorca. Hliník by skrátka nemal byť prítomný ani v takom balení, ktoré žiadnu informáciu "bez obsahu hliníka" neobsahuje. Hliníková dezinformácia môže pochádzať:

a) z nevhodného prekladu termínu baking powder (prášok do pečiva) z angličtiny a jeho zámeny za baking soda (jedlá sóda). Prášok do pečiva môže obsahovať niektoré vysokoteplotné kyslé soli, ktoré hliník obsahujú (E521 síran sodno-hlinitý, E541 fosforečnan sodno-hlinitý, E523 Síran amonnohlinitý). Viac o prášku do pečiva nájdete napr. na Wikipedii.

b) Ďalším zdrojom hliníka môžu byť protihrudkujúce látky alebo stopové množstvo nečistôt neodstrániteľných pri výrobe, tie podľa vyjadrenia výrobcu ani technickej špecifikácie nami dodávaná jedlá sóda neobsahuje.

c) Firmy predávajúce jedlú sódu sú zákazníkmi čím ďalej tým viac tlačené do toho, aby explicitne uvádzali tvrdenie "bez obsahu hliníka" na obaloch jedlej sódy. Tvrdenie sa tak objavuje na obaloch a v popisoch častejšie a dá sa potom prísť nepresnou logickou úvahou k tomu, že ak nie je táto informácia priamo uvedená, je veľmi pravdepodobne platný opak, teda "hliník je prítomný".

Hore


Prečo sa vaša jedlá sóda neodporúča na vnútorné použitie?

Naša BIKA - jedlá sóda je predávaná ako upratovací a čistiaci prostriedok a z tohto dôvodu nie je balená v potravinárskych obaloch. Preto na obale deklarujeme, že nie je vhodná na vnútorné použitie. Inak, samozrejme, ide o bežnú jedlú sódu, navyše surovinu v potravinárskej kvalite (viď špecifikácia vyššie).

Názov "jedlá sóda" je najznámejší termín, ktorým sa bežne označuje chemická látka hydrogénuhličitan sodný či sóda bikarbóna (viď wikipedie). Odlišuje sa tým táto látka, ktorú je bezpečné aj konzumovať v potravinách, od (bežnej) sódy, teda uhličitanu sodného (viz wikipedie), niekedy zase označovanej ako "pracia sóda".

Prečo teda na obaloch neuvádzame potravinárske použitie? Pretože nedisponujeme potravinárskou prevádzkou, nemáme na to schválené ani pracovisko, kde ju z vriec prebaľujeme do spotrebiteľských balení, ani samotné obaly.

Ako firma vyrábajúca ekodrogériu a nie potraviny ale neplánujeme našu prevádzku certifikovať na potravinárstvo, pretože by sa nám taká investícia nevyplatila.

Na prvý pohľad môže trochu klamať samotný názov "jedlá sóda". Bohužiaľ ide o termín, ktorým sa táto chemikália bežne označuje a nemôžeme ani nechceme ho úplne prestať uvádzať (a uvádzať len chemický názov), pretože by väčšina zákazníkov, ktorá pozná len ten všeobecný, ale nie už chemický názov, náš výrobok nenašla. Väčšina návodov na ekologické čistenie uvádza ako látku, ktorú má človek zháňať, práve "jedlú sódu".

Hore


Je možné zamieňať jedlú sódu a praciu sódu?

Jedlá sóda, hydrogénuhličitan sodný (naša je v potravinárskej kvalite, ale nie v potravinárskom balení) je iná látka ako sóda na pranie - uhličitan sodný. Nie je preto možné ich zamieňať. Jedlú sódu môžete použiť na pranie (nemá takú účinnosť), avšak pracia sóda sa nedá použiť na nič iné ako práve na pranie.

Hore


Ako sa správne starať o umývačku riadu a riešiť problémy pri umývaní?

Poťah na skle je spôsobený usadenými minerálmi z vody. Je nutné používať leštidlo v optimálnom dávkovaní, pravidelne dopĺňať soľ a čistiť filter a celú umývačku.

Filter po vybratí utrite papierovou utierkou, raz za čas ho prepláchnite v roztoku z horúcej vody s rozpusteným práškom PUER - odstraňovač škvŕn. Ten je takisto vhodný, spolu s odstraňovačom vodného kameňa, na pravidelnú očistu samotnej umývačky. Stačí z každého jednu lyžicu nasypať na dno a umývačku bez riadu zapnúť na celý umývací cyklus.

Veľký vplyv na kvalitu umývania má čistota ramien. Je veľmi vhodné ich raz za čas vymontovať a prepláchnuť ich tlakom vody – robíme to tak, že odmontujeme sprchovú hlavicu a do otvoru ramena pustíme prúd vody v sprche. Pokiaľ ramená nečistíte pravidelne, možno sa budete diviť, keď to spravíte prvýkrát, čo sa v nich všetko nachádza a znemožňuje prietok vody.

Dôležitá je aj teplota vody. Pokiaľ používate prostriedky bez enzýmov, ako sú tie naše, nastavujte vyššie teploty. Pokiaľ zostáva na riade biely povlak, máme vyskúšané, že pre lepší výsledok umývania niekedy stačí ubrať množstvo leštidla. Nastavenie dávkovania leštidla sa líši umývačka od umývačky, pri niektorých značkách je nutné sa poradiť s návodom, ktoré tlačidlá v akom poradí stláčať, pretože intuitívne sa na to takmer ani nedá prísť :-)

Pri prechode z konvenčných prostriedkov na eko začnite vyčistením umývačky a oplach doplňte do zásobníka, keď sa minie.

Hore


Sú vrecká z bio bavlny schválené na použitie na potraviny?

Áno. V Štátnom zdravotnom ústave sme si na to nechali vypracovať posudok, podľa testov biobavlna našich vreciek vyhovuje požiadavkám Vyhlášky MZ ČR č. 38/2001 Sb. o hygienických požiadavkách na výrobky určené na styk s potravinami a pokrmami, a tiež vyhovuje na použitie pri kontakte so suchými potravinami požiadavke senzorickej inertnosti Článku 3, odst. 1c Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004. Stiahnuť posudok SZÚ (PDF), Stiahnuť protokol o senzorickej skúške (PDF), Stiahnuť skúšobný protokol (PDF).

Hore


Je vaša drogéria vhodná aj pre domácnosti napojené na biologické čistiarne odpadových vôd?

Naše produkty neobsahujú žiadne agresívne látky, ktoré by poškodzovali žiaduce bakteriálne kultúry či rastliny. Preto sú vhodné aj pre biologické a koreňové čističky odpadových vôd a septiky.

Hore

Zvýhodnený nákup