Mydlové orechy (papierové vrece 1 kg)
 Mydlové orechy (pap. vrece 1 kg)

Mydlové orechy (papierové vrece 1 kg)

Šupky z indických mydlových orechov v biokvalite pre šetrné a ekologické pranie v práčke aj v rukách. Obsahujú rastlinný saponát – saponín, ktorý je vhodný aj pre citlivú pokožku alergikov, ekzematikov a malých detí. Tomu hovoríme PRÍRODNÉ PRANIE.

Viac o produkte
Pranie v práčke
Pranie v ruke
Farebná bielizeň
Vegan friendly
Eco Garantie
Veľkosť balenia
Na sklade
26,25 €
Mydlové orechy
  14,55 €

Popis produktu

Čo je to a ako to funguje

Naše „pracie“ orechy dozrievajú v podhorí Himalájí na severe Indie. V tamojších lesoch bežne rastú stromy Sapindus mukorossi, plodiace mydlové orechy. Ich šupky miestni obyvatelia odnepamäti používajú na pranie bielizne a očistu tela. Indické ženy tento malý zázrak prírody zbierajú a spracovávajú aj pre nás.

Pri namočení do vody sa z orechov vylučuje prírodný saponín, ktorý funguje ako mydlo. Ide o najšetrnejšiu metódu prania – vo vzťahu k samotnej bielizni, životnému prostrediu aj nášmu zdraviu. Mydlové orechy nezanechávajú vo vypraných odevoch chemické rezíduá (ropné látky, fosfonáty, enzýmy, chlór, optické zjasňovače, syntetické parfumy a farbivá).

Prírodný saponín nedráždi pokožku, čo obzvlášť ocenia alergici a ekzematici. Vedeli ste, že pokožka malých detí je až sedemkrát priepustnejšia než pokožka dospelých? Mydlové orechy takisto nespôsobujú blednutie farebnej bielizne.

Pranie v šupkách z mydlových orechov patrí k najlacnejším spôsobom prania vôbec. Pri praní bežne znečisteného oblečenia (pot, prach) si s nimi úplne vystačíte.

Na čo sa používa

 • Na všetky druhy bielizne, predovšetkým detské odevy a plienky, najjemnejšiu bielizeň (vlna, hodváb) a funkčný textil
 • Na pranie v práčke i ručné pranie
 • Na výrobu pracích, umývacích a čistiacich prostriedkov používame extrakt z mydlových orechov získaný šetrným lúhovaním za studena. Ďalšou možnosťou spracovania mydlových orechov je ich namletie na jemný prášok, ktorý je základom napríklad nášho pracieho prášku na bielu bielizeň a látkové plienky. Samotný prášok z mydlových orechov má dezinfekčné a protiplesňové účinky a nahradí prostriedky na riad a pranie aj telovú kozmetiku.

  Ako sa používa

  Dávkovanie na 4-5 kg bielizne:

  Teplota praniaDávka mydlových orechov
  Mäkká vodaTvrdá voda
  do 60 °C3-4 ks(1 pol. lyžica/12 g)5 ks (1,5 pol. lyžice/15 g)
  nad 60 °C4-5 ks (1,5 pol. lyžice/15 g)6 ks (2 pol. lyžice/18 g)

  Pri praní farebnej bielizne v práčke:

  • Do látkového vrecka, ktoré je priložené v každom balení, vložte príslušný počet polievkovych ližíc (viď tabuľka), pevne zaviažte a vložte s bielizňou do bubna práčky. Nie je nutné používať aviváž, mydlové orechy majú na textil zmäkčujúci účinok.

  Pri praní bielej bielizne v práčke:

  • Mydlové orechy neobsahujú bieliace a zjasňujúce látky, ktoré sa pridávajú do štandardných pracích práškov. Preto je pri praní bielej bielizne vhodné do pracej dávky pridať prípravok PUER, ktorý slúži ako bieliaci prípravok a odstraňovač škvŕn.

  Pri praní silne znečistenej bielizne:

  • Silne znečistenú bielizeň odporúčame večer pred praním namočiť do vedra s čo najteplejšou vodou (podľa typu bielizne), v ktorej rozpustíme 1-2 lyžice prášku na škvrny PUER. Ráno vodu vylejeme - nečistota sa pred praním rozpustí a bielizeň potom ľahko vyperieme aj v tak šetrnom pracom prostriedku, ako sú mydlové orechy. Jednotlivé škvrny na bielizni ošetríme žlčovým mydlom. Viac v našom Desatoro alchýmie ekoprania.

  Pri ručnom praní:

  • Do uzatvárateľnej nádobky (pohára) s teplou vodou vložte orechy (dávkovanie viz tabuľka vyššie). Nechajte cez noc lúhovať. Keď ráno pohárom zatrasiete, môžete pozorovať, ako vo vode pení uvoľnený saponín. Pripravený výluh nalejte do umývadla s bielizňou a perte. Prácu si môžete uľahčiť našim Turbozvonom :-)

  Prevoňanie:

  • Mydlové orechy sami o sebe majú sladkastú vôňu, pri praní sa z nich však žiadna vôňa na bielizni neusadí. Tým z nás, ktorí ocenia prírodne parfumovanú bielizeň ponúkame 100% prírodné rastlinné silice. Použijeme ich tak, že pokvapkáme vrecúško pred vložením do práčky niekoľkými kvapkami obľúbenej silice.

  Doba účinnosti orechov:

  • Raz použité orechy je možné použiť 2-3x, pokiaľ pranie prebehlo do 60˚C. Použité orechy nevyhadzujte. Môžete ich použiť do kompostu.
  • Pri dlhšom skladovaní orechy postupne vysychajú a tmavnú. Tým však nemizne obsiahnutý saponín, len sa mierne predlžuje doba, než sa začne z orechov vo vode uvoľňovať.

  Možno vám vŕta v hlave

  Ako môžu byť mydlové orechy ekologické/etické, keď sa dovážajú až z Indie?

 • Momentálne nepoznáme výdatnejší a ekologickejší zdroj prírodného rastlinného saponátu než sú práve šupky z mydlových orechov. Stromy plodiace tieto orechy rastú v indických lesoch divoko. Kvôli ich pestovaniu nevznikajú plantáže, ako je to napríklad pri palmovom oleji. Plody druhu Sapindus mukorossi obsahujú prírodný saponín vo vysokých koncentráciách, na rozdiel od niektorých ďalších druhov mydlovníkov.
 • Orechy zbierajú indické ženy, pre ktoré je táto práca zdrojom príjmov aj nezávislosti. Našich dodávateľov sme v Indii niekoľkokrát navštívili a sme s nimi v pravidelnom kontakte. Ako prebieha zber a spracovanie mydlových orechov si môžete pozrieť v tomto videu.
 • Orechy dovážame do Európy loďou, ďalej ich spracovávame v Českej republike.
 • Krabice, v ktorých orechy dorazia, používame na balenie našich produktov.
 • Pred niekoľkými mesiacmi sme vás informovali o zmene vzhľadu mydlových orechov a ich nižšej úrode. Vzhľadom k tomu, že sme nechceli orechy zdražovať, sme zvolili lacnejší spôsob spracovania, pri ktorom vznikajú z väčšiny šupiek lupienky. Ukázalo sa, že s kvalitou orechov vo forme lupienkov nie sme spokojní a vraciame sa späť k našim tradičným celým mydlovým orechom. V nadväznosti na nízku úrodu mydlových orechov a vyššie náklady pri ich spracovaní nám nezostáva nič iné ako pristúpiť k navýšeniu ceny všetkých typov balení v našej ponuke. Ceny sú už v našom objednávkovom systéme upravené. Aj napriek tomuto kroku však pranie v šupkách mydlových orechov patrí k najšetrnejším spôsobom prania.

  K produktu odporúčame dokúpiť

  Zloženie

  šupky mydlových orechov (Sapindus mukorossi)
  Eco Garantie'

  Certifikát Ecogarantie

  Dostali sme medzinárodne uznávaný certifikát Ecogarantie, ktorý zaručuje, že naše produkty spĺňajú prísne ekologické požiadavky.

  Viac o certifikátu

  Ostatné informácie/bezpečnosť

  Bezpečnostné texty Uchovávajte mimo dosahu detí.
  Odkazy

  Náš tip:

  Súčasťou každého balenia mydlových orechov je aj vrecko. Ak chcete bielizeň prevoňať, kvapnite na vrecko s orechmi 3 – 6 kvapiek vašej obľúbenej silice.
  Výhody registrácie