Ako na upratovanie bez chémie

Ako na upratovanie bez chémie

Upratovanie vás môže aj baviť 

Že je to rutina? Skúste sa na to pozrieť inak. Keď sa staráte o svoje domovy, dávate najavo, že vám záleží na sebe aj vašich najbližších. Starobylé čínske učenie Feng Šuej dokonca pokladá upratovanie za očistný rituál – prospieva telu, mysli aj medziľudským vzťahom. Ale predtým, ako sa do toho pustíte, je dobré poznať zloženie upratovacích prostriedkov, ktoré si cez prah vôbec pustíte. 


Vo väčšine konvenčných čističov a odstraňovačov škvŕn totiž nájdete toxické látky. Sú takmer všade a je ich celý rad: ropné deriváty, syntetické enzýmy, chlór, umelé farbivá a chemické parfumy. Nič nie je čiernobiele a ich prítomnosť má svoj dôvod. Tieto látky zvyšujú účinnosť prípravkov, a tým upratovanie uľahčujú. Majú však aj svoju odvrátenú stránku a mnohé z nich prinášajú nežiadúce účinky na ľudské zdravie. Či ich už vdychujeme pri aplikácii aerosólu alebo vstrebávame kožou cez roztoky, môžu intenzívne oslabovať náš imunitný systém, vyvolávať bolesti hlavy, alergiu a astmu, rozvracať hormonálnu rovnováhu alebo byť dokonca karcinogénne. 

Menej chémie neznamená horšie výsledky

Nenechajte si nahovoriť, že útulná domácnosť musí byť vydezinfikovaná do poslednej kachličky. Váš dom predsa nie je sterilné laboratórium. Niektoré výskumy naopak ukazujú, že používanie silných chemických kokteilov človeku viac škodí než prospieva.. Človek je od pradávna prirodzene vystavený najrôznejším vplyvom. Čeliť im v zdravej miere znamená svoju imunitu posilňovať. Že vás nabádame k neporiadku? Ale vôbec nie! Chceme len povedať, že pre skutočné zdravie aj okolitý svet sú vhodnejšou alternatívou ekologické produkty. Jednoducho povedané preto, že neobsahujú toxické zložky a po použití sa v ekosystéme rozložia na neškodné látky. V tých najcennejších – napríklad vodnom – je to obzvlášť dôležité. Vodu totiž nie je možné ničím nahradiť.

Hľadať nové cesty sa vypláca

Čistiace a upratovacie prostriedky TIERRA VERDE vyrábame v Českej republike. Tieto výrobky obsahujú šetrné a zároveň účinné látky. Pochybnosti nie sú na mieste – výskum a vývoj v oblasti prírodných tenzidov tiež podlieha progresívnemu vývoju a na trhu sa objavujú stále nové látky, ktoré majú vysokú účinnosť a vplyvy ich používania na životné prostredie a človeka sú minimálne.  
Zároveň sa dajú využívať niektoré látky, ktorých efekt je overený od čias našich babičiek a ktoré vlastne už možno používate skoro denne. Prostriedky, ktoré tieto konkrétne ingrediencie obsahujú, sú preto vhodné aj na upratovanie v domácnostiach, kde žijú malé deti, alergici či astmatici.  Poďme si krátko predstaviť tie, ktoré vznikajú u nás v Popůvkach a zaslúžia si miesto aj u vás doma.

Ohľaduplne od pivnice až po povalu

Vezmite to od podlahy! Univerzálny čistič na povrchy je špecialista na dlaždice, kamenné a drevené povrchy, korok, PVC, linoleum. Zvládne ale aj nábytok a okná. Tento ekologický prostriedok na rastlinnej báze využijete na všetky umývateľné hladké povrchy v domácnosti: sklo, keramiku aj kuchynské linky. Prepadnúť jeho príjemnej vôni, ktorú mu dodáva pomarančová silica je rovnako ľahké ako napustiť vedro vodou.

To sa vám bude na jar hodiť. Pridajte do neho Pomarančový odmasťovač – koncentrát a môžete začať „pucovať” koberce, gril aj digestor. Tento koncentrovaný ekologický likvidátor mastnoty s obsahom silných pomarančových terpénov vracia lesk kovovým povrchom, odstraňuje mazivo aj motorový olej z montérok a koberec zbaví škvŕn od žuvačiek, lepidiel či atramentu. Je dobré mať ho poruke aj v spreji ako prvú pomoc na silne znečistený sporák a drez. Zatočí s mastnotou, nečistotami a vyženie všadeprítomné odtlačky prstov zo všetkých hladkých plôch.

Máte doma tvrdú vodu? Nie ste sami. Zaschnuté kvapky plné vápenatých sedimentov vedia poriadne potrápiť. Citrónový gél na vodný kameň perfektne zbaví minerálnych usadenín vaše vodovodné kohútiky, kachličky, vaňu a toaletu. Gél funguje na báze kyseliny citrónovej, ktorá nedá vodnému kameňu šancu. Vďaka jeho konzistencii ho dostanete aj na ťažko prístupné miesta, odkiaľ iné čističe stečú. Môžete ho vyskúšať aj pri ručnom umývaní pohárov. 

Výborným prostriedkom – v sypkej forme – je aj Odstraňovač vodného kameňa. Použite ho na čistenie a údržbu umývačky, práčky, rýchlovarnej kanvice, kávovaru alebo toalety. Ako sa líši od octu? Ide o čistú kyselinu citrónovú, ktorá nezapácha a je šetrná k plastovým a gumovým častiam spotrebičov. Nezabudnite, že ich pravidelná údržba prispieva k ich úspornejšej prevádzke. A úsporný je aj tento prostriedok: oproti tekutým prípravkom kupujete len prášok a nie vodu.

A teraz niečo, čo naši verní zákazníci poznajú a stále im to neprestáva robiť radosť: Puer – bieliaci prášok a odstraňovač škvŕn na báze kyslíka. Ide o čistý perkarbonát sodný, čo je vlastne pracia sóda (uhličitan sodný) obohatená kyslíkom. Pri aktivácii vodou s teplotou 55 °C sa uvoľňuje kyslík a tvorí peroxid vodíka, ktorý má dezinfekčné účinky. Puer sa za veľkého šumenia a penenia rozkladá na sódu, vodu a kyslík. Znamená to, že je biologicky úplne odbúrateľný a skvele vychádza aj s koreňovou čističkou vody a domácim septikom. Tieto biele guľôčky vám uľahčia čistenie WC, odtokov drezov, umývadla, vane i sprchy. Perfektne fungujú na čistenie fliaš a termosiek. Stačí zaliať horúcou vodou, nechať chvíľu pôsobiť a je to!

Poďme na skok na toaletu. Prostriedky na jej údržbu obvykle patria vôbec k najtoxickejším. WC čistič s rozmarínovou a citrónovou silicou pre voňavú toaletu je úplne ekologický a neobsahuje nebezpečný chlór. Jeho čistiace a dezinfekčné účinky zabezpečuje kyselina citrónová a kvasný lieh. Pri každom použití vašu toaletu osvieži príjemnou vôňou esenciálneho oleja z rozmarínu a esenciálneho oleja z citrónu.

V kuchyni trávime asi najviac času. Čistiaci piesok z mydlových orechov výborne poslúži, keď potrebujete poriadne pritlačiť na pripálené dná hrncov a zašpinené sporáky. Tento piesok obsahuje iba prášok z mletého vápenca (jemné abrazívum), jedlú sódu (rozpúšťa nečistoty) a prášok z mydlových orechov (skvele odmasťuje). Je vhodný aj na chúlostivé povrchy ako sú chróm, nerez či sklokeramická doska. Sviežu vôňu piesku dodáva esenciálny olej z pomeranča. Prášok je mimoriadne ohľaduplný k prírode aj vášmu zdraviu a má najprísnejší certifikát Ecogarantie.

To možno najlepšie sme si nechali na koniec. Prečo najlepšie? Pretože najjednoduchšie! Milujeme totiž chemický minimalizmus (používame len to, čo je skutočne potrebné a nič navyše). Bikasóda bicarbóna je tu ale úplne pre všetkých. Poznáte ju ako dôležitú prísadu pri pečení. Využitie tohto bieleho prášku v domácnosti je však oveľa širšie. Pohlcuje nežiadúce pachy (nasypte ju napríklad do misky). Rozpúšťa mastné nečistoty v kúpeľni, kuchyni aj na pripálenom riade. Pomôže aj pri namáčaní zapáchajúcej a špinavej bielizne. Bika je jednoducho fenomén!

Sme na konci. Všetky ekologické prostriedky na upratovanie vášho domova kúpite u našich partnerov (zdravé výživy, bezobalové obchody, drogérie a e-shopy s eko vychytávkami) alebo priamo v našom e-shope.

Majte čistú a voňavú jar! 

Výhody registrácie