Vianoce, spoločný čas

Vianoce, spoločný čas

Kto by nepoznal adventný kalendár? Namiesto čokoládových políčok môžete z toho nášho každý deň v decembri vylúpnuť jednu otázku, nápad alebo užitočnú afirmáciu. Vymysleli sme ho tak, aby bol pre vás oporou, rozveselením i možnosťou zastaviť sa. Rovnako ako ďalšia časť adventného zamyslenia, tentoraz s otázkou vzťahu k svetu. Môžete sa tiež začítať do rozhovoru s aromaterapeutkou Michaelou Makulovou.


Adventný kalendár trochu inak

Pripravte sa na Vianoce tento rok trochu inak. V jednotlivých políčkach na Vás čaká povzbudenie v podobe afirmácií, nápad na vianočnú prípravu, otázky na zamyslenie alebo drobná úloha. Stiahnuté pdf si môžete napríklad vytlačiť a umiestniť tak, aby ste ho mali denne na očiach. Zapojte celú rodinu alebo svojich blízkych a zdieľajte medzi sebou odpovede na otázky alebo splnené výzvy.

Keď si nastavíte upozornenie na našich sociálnych sieťach, tak nepremeškáte každé ráno príspevok s novým políčkom.

K stiahnutiu tu alebo po kliknutí na obrázok.


Rozhovor o aromaterapii s Michaelou Makulovou

Ahoj Miša,

v aromaterapii sa pohybuješ od roku 2012. Vyštudovala si Inštitút aromaterapie v Prahe a získala titul profesionálnej aromaterapeutky a medzinárodnú certifikáciu IFPA. Si členka Asociácie českých aromaterapeutov a akreditovaná lektorka aromaterapie podľa princípov čínskej medicíny.

V tomto roku sme mali možnosť spoločne vytvoriť sprchové gély Esencie omamnosti a Esencie radosti. Ďalej si s nami spolupracovala na textoch k 12 esenciálnym olejom pre náš e-shop.
Radi by sme sa ťa teda spýtali na pár otázok ohľadom aromaterapie.

esencialni oleje

Čo je aromaterapia a aký má na človeka vplyv? V čom je prínosná? Na čo je možné esenciálne oleje využiť?

Aromaterapia je doslova terapia pomocou vôní. Pre mňa je ale rozhodne viac ako pár kvapiek voňavého oleja v aromalampe alebo navoňaná sauna. Je to veľmi široký nástroj, ktorý môžeme používať na pôsobenie na psychiku či fyzické telo človeka, rovnako ako na vyladenie jeho duše. A aký má na nás vplyv? Skúste si privoňať k nejakej fľaštičke s prírodným olejom a hneď to ucítite - možno vám bude tak nejako ľahšie, možno sa budete cítiť viac koncentrovaní, možno vám naopak sťažnú nohy alebo za chvíľku začnete zívať. Vône dokážu veľmi rýchlo navodiť určitý stav či emóciu. A práve tieto jej kúzla najradšej používam.

Oleje sú čisto prírodná vec. Vedľa nich poznáme syntetické látky nazývané v produktoch ako parfém. Aký je rozdiel v pôsobení týchto substancií na naše telo?

V aromaterapii používame iba 100% prírodné výťažky z rastlín, kvetov, driev, koreňov a ďalších, ktoré sa označujú ako esenciálne či éterické oleje a časť z nich môže byť tiež v podobe absolue; či extraktov. Len na vysvetlenie, ako absolue označujeme prírodné vône z niektorých vzácnych rastlín, napr. jazmínu, ktoré majú pri destilácii veľmi malú výťažnosť a získavajú sa preto pomocou rozpúšťadiel.

Aromaterapia ale vôbec nepoužíva syntetické náhradky vôní, ktoré sú v slovenskom prostredí označované ako vonné esencie. Nemajú terapeutické účinky, ktoré sú známe pre ich prírodnú alternatívu. Ďalšia nevýhoda syntetických vôní je, že na nich môžu byť ľudia citliví a môže ich z nich ľahko začať bolieť hlava.
Máte pravdu, v kozmetike bývajú vonné oleje v zložení v INCI často označované ako parfém, ale nemusí to tak byť vždy. Stretla som sa už aj s označením parfém s dodatkom, že sa jedná o prírodné esenciálne oleje. Takže je to iba také zjednodušené vodítko pre začiatočníkov, ako sa zorientovať v zložení kozmetických produktov a dokázať odhaliť, či sú v nich použité vonné alebo esenciálne oleje.

esencialni oleje

Ponuka olejov je široká. Čo by sme mali vedieť, kým s nimi začneme tvoriť? Ako sa v nich vyznať? Používa sa delenie napríklad podľa ich úžitku?

Mali by sme si uvedomiť, že internet znesie všetko a že sa často stretávame s nepravdivými, alebo dokonca lživými informáciami. Preto si treba starostlivo vyberať, odkiaľ budem čerpať informácie o aromaterapii a účinkoch jednotlivých esenciálnych olejov.
Pokiaľ už doma napríklad pár fľaštičiek máte alebo máte chuť ich začať používať, je fajn si nechať na začiatok poradiť od odborníkov, prečítať si texty písané profesionálmi alebo absolvovať nejaký vhodný kurz, na ktorom sa dozviete, čo môžete používať, ako, v akom množstve a čo naopak nie. Na e-shope Tierra Verde sme cez zimu pripravili prehľad informácií o 12 olejoch (pomaranč, citrón, lemongras, litsea, citronela, borovica, céder, rozmarín, mäta, lavandín, tea tree a eukalypt), môžete teda začať tadiaľto. Ďalej môžete vyhľadať kurz od praktizujúcich odborných či profesionálnych aromaterapeutov, ktoré v ČR roky poctivo vzdeláva Asociácia českých aromaterapeutov (a za jej prácu jej patrí moja vďaka).

Delenie podľa úžitku si v praxi zverejňujú rôzne aromaterapeutické firmy samé, ja osobne rada učím aromaterapiu podľa tém alebo oblastí, vďaka ktorým si ľudia ľahšie zapamätajú, že v prípade prechladnutia môžu použiť tea tree, eukalyptus alebo lokálne byliny – napríklad tymian, a v prípade, že sa chcú po práci zrelaxovať či lepšie spať, môžu použiť ylang-ylang, geranium alebo z európskych bylín levanduľu lekársku, harmanček alebo šalviu muškátovú.

Oleje sú vysoko koncentrovanými surovinami. Ako s nimi bezpečne zaobchádzať? Je možné si ublížiť? Existujú nejaké kontraindikácie (u detí, tehotných žien, pri astme, vysokom či nízkom tlaku)?

Určite, rizík je veľa a kontraindikácií, ktoré poznáme vďaka najnovším vedeckým štúdiám, je mnoho a stále pribúdajú. Na druhej strane je kopa olejov, ktoré sú veľmi jemné, šetrné a bezpečné, a práve s tými človek môže začať. Medzi populárne, ale rizikové či kontraindikované oleje patria napríklad škorica a klinčeky, naopak ako veľmi bezpečné a univerzálne oleje môžem odporučiť levanduľu lekársku (nepleťte si ju s lavandínom, ten už pár kontraindikácií má) alebo napríklad pomaranč sladký, citrón, harmanček či geranium.

Aj pre tieto bezpečné oleje je potrebné dodržiavať odporúčané minimálne riedenie na použitie na koži, pre inhalácie sú všetky bezpečné. Špeciálnou skupinou sú deti do 2 rokov, u ktorých by sme sa mali vyvarovať použitiu všetkých esenciálnych olejov, pokiaľ to nie je nutné alebo iba v stopovom množstve. Ale na použitie esenciálnych olejov pre deti sú v odbornej komunite rôzne názory, ja vychádzam z americkej školy Aromahead od Andrey Butje, ktorá má podľa mňa použitie pre deti nádherne spracované, a je veľmi šetrná k detskej pokožke aj ich citlivým nosíkom.

Čo robiť, aby oleje dlho vydržali? Aké sú pravidlá ich skladovania?

Odporučila by som jednoducho 3 veci: skladovať v chlade (chladná miestnosť alebo chladnička), zabrániť prístupu vzduchu (málo fľaštičky otvárať, dobre zatvárať) a obsah rýchlo spotrebovať. To sú ale len všeobecné odporúčania. Každý olej vydrží inak dlhú dobu a má inú tendenciu k oxidácii. Niektorým teplo vôbec nevadí a niektoré vône dokonca zrejú s vekom.

Ako je to s používaním olejov v difuzéroch a aromalampách? Čo keď sa olej prepáli?

Difúzery by vždy mali fungovať za studena, prepaľovaniu u nich teda nehrozí, ale u aromalámp to riziko je. A prepaľovaním vznikajú toxické látky, ktoré potom vdychujeme, takže mu zabráňte a dostatočne do aromalampy dopĺňajte vodu. My si vždy so študentmi aromalampy ukazujeme a vysvetľujeme, ako vysoko by mala byť mištička nad plameňom a tiež si ukazujeme rôzne druhy difuzérov. Nechcem vás ale odradiť od používania aromalampy, ja mám naopak klasické aromalampy na čajovku veľmi rada, len používam také, v ktorých sa oleje neprepaľujú.

Ako oleje vhodne kombinovať? Aké sú Tvoje obľúbené kombinácie? Máš medzi nimi svojich favoritov?

Kombinácie olejov je už škola pre pokročilých  Ak s aromaterapiou začínate, odporúčam vychádzať z hotových receptov, ja ich zdieľam na svojom webe, v článkoch aj v kurzoch veľa, vlastne aj na vašom webe je pri každom popise odo mňa aj recept. Pre pokročilejších pridám moju obľúbenú kombináciu rozmarín + levanduľa + pomaranč alebo napríklad vanilku s mandarínkou a harmančekom. Moji favoriti sa menia z času na čas. Bývala som zamilovaná do jazmínu, teraz mám viac fázu levanduľovú, ktorá mi predtým toľko nevonila, je skvelá na nervy a tie teraz potrebujeme mať veľmi pevné.

esencialni oleje adventni venec

Ktoré esenciálne oleje sa hodia v predvianočnom období a prečo?

Osobne mám pre vianočné rozjímanie veľmi rada vôňu stromov a z nich najradšej jedlu. Rada ich kombinujem s akýmikoľvek citrusmi, sladkými či horkými. A keď chcem niečo šmrncovné, pridávam trošku korenia, moji favoriti sú kardamóm a vanilka alebo živica, práve teraz je môj obľúbený spolupracovník kopál, ale môže to byť aj klasické kadidlo či myrha, všetky živice sú také sviatočné. Kto miluje vôňu cukroviniek, môže vyskúšať benzoín (niekedy aj v slovenčine benzoe, čo je živica zo stromu) s pomarančom a citrónom.

vonavy domov produkt

V sade Voňavý domov od TIERRA VERDE nájdeme 7 rôznych esenciálnych olejov. Prečo práve tieto? Čo je možné s nimi vytvoriť?

Výber olejov vznikol z vašej ponuky základných 12 olejov pri písaní manuálu Voňavý domov v podstate spontánne v priebehu tvorenia. Postupne som podľa zadania od kolegyne Radky pridávala jednotlivé kapitoly a recepty a vyberala, z čoho ich zostavím. A keďže bola požiadavka, aby ich bolo 7, snažila som sa byť v receptoch maximálne úsporná a využívať ich pestré účinky. Všetky uvedené recepty a celý manuál sa týkajú domáceho upratovania s prírodnými esenciálnymi olejmi. Ako bonus som sa v pár receptoch dotkla aj iných tém. Verím, že to bude pre čitateľov a vašich zákazníkov zábavné tvorenie, nielen pred Vianocami.

Aké sú najčastejšie otázky, ktoré ohľadom esenciálnych olejov dostávaš?

Najčastejšie sa ma ľudia pýtajú na aromalampy a difuzéry, pretože inhalácie sú veľmi jednoduchý spôsob aplikácie a čo si budeme rozprávať, mať krásne prevoňaný domov prírodnými vôňami je úžasné. Vône nám môžu ľahko pomôcť vykúzliť rôznu atmosféru. Druhými najčastejšími otázkami sú potom na konkrétne značky olejov, pretože je na začiatok ťažké sa v ponuke éterických olejov vyznať a nepopáliť sa.

Esenciálnych olejov je celý rad. Ktorý z nich je považovaný za najvzácnejší a prečo? Aký najzaujímavejší olej si vo svojej praxi použila?

Najvzácnejšie? Záleží určite na kritériách, veľmi vzácne sú alebo čoskoro budú esenciálne oleje z rastlín, ktoré sú zaradené medzi ohrozené druhy, napr. santal biely. Vzácnosť ide ale často ruka v ruke s výťažnosťou éterického oleja pri destilácii a množstvom pestovanej rastliny. Veľmi malú výťažnosť má napríklad lotos, z európskych bylín trebárs medovka, preto sa tak často riedi alebo pančuje.

Obľúbené z mojej praxe boli určite iris - kosatec, s tým sa nádherne mieša, alebo napríklad narcis a pravé frangipani. Ale taká ruža biela, kvalitná magnólia alebo mimóza, to je taká nádhera, že by som ich tu tiež rada uviedla, aj keď s nimi miešam častejšie.

destilace esencialni oleje

Predstavuje výroba esenciálnych olejov nejakú záťaž pre životné prostredie?

Pokiaľ sa bavíme o samotnej výrobe esenciálneho oleja, tak v podstate skoro nie, stačí vám destilačná kolóna, oheň alebo teplo a voda. Trošku horšie to ale je pri absolute, ktoré sa vyrába chemickou cestou. Najväčšou záťažou určite bude chemické ošetrovanie u konvenčne pestovaných rastlín na výrobu olejov, ktoré nie sú pestované v súlade s bio či biodynamickými pravidlami alebo nepochádzajú z divokej prírody. Je to ale rovnaké ako pri potravinách – svojim výberom môžeme ako zákazníci podporiť pestovateľov potravín i rastlín, ktorí chémiu na svojich poliach nepoužívajú, aj keď nás to bude stáť o fúz viac.

Ďakujeme Ti, Miša, za rozhovor a prajeme mnoho vôní do života.

Na otázky odpovedala Michaela Makulová
michaelamakulova.cz
kouzlovuni.cz


Adventné zamyslenie

2. TÝŽDEŇ: MÔJ VZŤAH K SVETU

Dňa 5. decembra si zapálime druhú adventnú sviečku mieru, opäť vo farbe fialovej či modrej, symbolizujúce zameranie na duchovnú stránku života a usilovanie sa o múdrosť, či už sa nachádza na adventnom venci alebo stojí inde.
Skúsme si povedať, úprimne od srdca, ako to s tou prácou vlastne máme? Uvedomujeme si, že aj naša zárobková činnosť je spôsobom, ako prispievame k utváraniu svojho sveta? Ako by nám mohlo byť v živote krásne, keď budeme vlastnú prácu vidieť ako nutné zlo? Aj keby pre nás práca mala byť len prostriedkom, ako si zaistiť živobytie, mali by sme túto skutočnosť jednoducho prijímať a svojej práci dávať všetko, čo potrebuje.
Človek musí niečo robiť, pozitivistická veda učí, že sme sa do vyššej životnej formy vyvinuli práve vďaka práci. Všetci máme potrebu tvoriť a mnoho z nás má možnosť si zarábať na živobytie aj vďaka svojmu nadaniu. Niekedy to chce len sa lepšie rozhliadnuť, inokedy si to vyžaduje poriadny kus odvahy či podporu od najbližších. Dôležité je ale uvedomiť si, že všetci sme tvorcovia – svojho sveta, svojho života, svojich vzťahov.


druha adventni nedele

Skúste sa preto každý deň sami seba opýtať napríklad:

  • Čo svojou prácou vytváram? Vytváram si spokojný život, dobré vzťahy?
  • Ak sa v práci necítim šťastne, môžem niečo zmeniť?
  • Viem sa ozvať správnym spôsobom a v správnom okamihu? Viem k problémom hľadať aj ich riešenie?
  • Čo kolegovia, rokujem s nimi vždy ľudsky, s citom a porozumením? A konajú tak oni so mnou?
  • Ak by som chcel robiť niečo iné, než robím, mám niekde príležitosť? Môžem si zo svojho talentu treba zatiaľ urobiť koníčka alebo vedľajšiu činnosť?
  • Viem, čoho som schopný/¨ná, rozvíjam to, používam alebo len snívam?

Výhody registrácie